CIEKAWOSTKI, INFORMACJE, LINKI - w porządku alfabetycznym.

Agrykola

Ulica Agrykola w Warszawie - ulica warszawskiego Ujazdowa, biegnąca od ulicy Myśliwieckiej do Alej Ujazdowskich.

Czytaj więcej: Agrykola

Aleja Chwały

Wzdłuż warszawskiej ul. Traczy, prowadzącej z Kawęczyna do powstańczej mogiły poległych w Powstaniu Listopadowym, powstała Aleja Chwały w postaci głazów z tablicami pamiątkowymi poświęconymi bohaterom walk o wolność i niepodległość Polski.

Czytaj więcej: Aleja Chwały

Arsenał

Warszawski arsenał, czyli królewski magazyn broni, to wczesnobarokowy, dwukondygnacyjny budynek w formie zamkniętego czworoboku.

Czytaj więcej: Arsenał

Bacciarelli

Marcello Bacciarelli (ur. 16 lutego 1731 w Rzymie, zm. 5 stycznia 1818 w Warszawie), włoski malarz, reprezentant baroku i klasycyzmu.

Czytaj więcej: Bacciarelli

Bielany

Warszawskie Bielany wchodziły w skład dzielnicy Żoliborz. Obecnie są samodzielną dzielnicą.

Czytaj więcej: Bielany

Biennale Plakatu

Warszawskie Międzynarodowe Biennale Plakatu - cykliczna impreza artystyczna powołana do życia z inicjatywy polskich artystów grafików w 1966 roku.

Czytaj więcej: Biennale Plakatu

Błękitny Wieżowiec

Błękitny Wieżowiec (oficjalna nazwa Blue Tower Plaza, dawniej Złocisty lub Złoty Wieżowiec) - budynek zlokalizowany przy placu Bankowym w Warszawie.

Czytaj więcej: Błękitny Wieżowiec

BUW

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego mieści się w gmachu na rogu ulic Dobrej i Lipowej powstałym wg projektu Marka Budzyńskiego i Zbigniewa Badowskiego.

Czytaj więcej: BUW

Canaletto

Bernardo Bellotto (zw. Canaletto ur. 30 stycznia 1721 w Wenecji, zm. 17 listopada 1780 w Warszawie) przedstawiciel weneckiego malarstwa wedutowego.

Czytaj więcej: Canaletto

Corazzi

Antonio Corazzi (ur. 17 grudnia 1792 w Livorno, zm. 28 kwietnia 1877 we Florencji) - włoski architekt działający w Warszawie w latach 1819-1847, przedstawiciel klasycyzmu.

Czytaj więcej: Corazzi

Czajka

Oczyszczalnia ścieków "Czajka" - oczyszczalnia ścieków w Warszawie, zlokalizowana na terenie Choszczówki.

Czytaj więcej: Czajka

Dynasy

Dynasy - fragment warszawskiego Śródmieścia na pograniczu Powiśla przy skarpie wiślanej.

Czytaj więcej: Dynasy

Elektrownia Powiśle

Elektrownia Powiśle - elektrownia uruchomiona w 1904 w Warszawie na Powiślu, znana też pod nazwą Elektrownia Warszawska i Elektrownia Miejska.

Czytaj więcej: Elektrownia Powiśle

Elizeum

Elizeum - podziemna rotunda wykonana z cegły usytuowana w stoku Skarpy Wiślanej znajdująca się na terenie parku przy ul. Książęcej w Warszawie.

Czytaj więcej: Elizeum

Filtry Lindleya

Filtry Lindleya - warszawskie filtry wody, wybudowane w latach 1883-1886, zlokalizowane są między ulicami Koszykową, Krzywickiego, Filtrową i Raszyńską.

Czytaj więcej: Filtry Lindleya

Gazownia Miejska

W 1856 r. zarząd miasta Warszawy zawarł porozumienie z niemieckim Kontynentalnym Towarzystwem Gazownictwa z Dessau w sprawie budowy sieci gazowej.

Czytaj więcej: Gazownia Miejska

Gród Bródno

Gród Bródno - dawny gród obronny prawobrzeżnej Warszawy położony na terenie dzisiejszego parku leśnego Bródno w dzielnicy Targówek.

Czytaj więcej: Gród Bródno

Gwara Warszawska

Gwara warszawska powstała w XVIII w. z nałożenia się zapożyczeń z mazowieckiej odmiany polszczyzny, a także języków obcych używanych przez mieszczan i dwór królewski, a w XIX w. wzbogaciła pod wpływem języka niemieckiego, a potem rosyjskiego.

Czytaj więcej: Gwara Warszawska

Jazdów

Gród Jazdów - Najstarszy gród warszawski po grodzie Bródno, powstał prawdopodobnie w XII lub XIII wieku.

Czytaj więcej: Jazdów

Jurydyki Warszawy

Jurydyki Warszawy to zespół osad otaczających Warszawę do czasu ich likwidacji przez uchwaloną 18 kwietnia 1791 ustawę zwaną Prawem o miastach.

Czytaj więcej: Jurydyki Warszawy

Kamion

Wieś Kamion znajdowała się przy przeprawie przez Wisłę z prawego brzegu na warszawski Solec i istniała już w XIII wieku.

Czytaj więcej: Kamion

Kępa Potocka

Kępa Potocka - 18 hektarowy obszar zieleni i teren rekreacyjno-wypoczynkowy położony w warszawskiej dzielnicy Żoliborz.

Czytaj więcej: Kępa Potocka

Kiliński

Jan Kiliński - jeden z pułkowników powstania kościuszkowskiego, uczestnik spisków powstańczych. Należał do Rady Miasta Warszawy, pamiętnikarz, z zawodu szewc.

Czytaj więcej: Kiliński

Klasztor Kamedułów

Zespół klasztorny kamedułów na Bielanach - zespół obiektów pokamedulskich w Warszawie, przy ul. Dewajtis w Lesie Bielańskim w dzielnicy Bielany.

Czytaj więcej: Klasztor Kamedułów

Królikarnia

Królikarnia - klasycystyczny pałac w Warszawie, wzniesiony w latach 1782-1786, położony przy ul. Puławskiej 113a na Mokotowie u szczytu skarpy wiślanej.

Czytaj więcej: Królikarnia

Marconi

Henryk Marconi (ur. 7 stycznia 1792 w Rzymie, zm. 21 lutego 1863 w Warszawie) - polski architekt pochodzenia włoskiego, przedstawiciel klasycyzmu, jeden z najwybitniejszych polskich architektów pierwszej połowy XIX wieku.

Czytaj więcej: Marconi

Mariensztat

Warszawski Mariensztat przylega od południa do Starego Miasta, leżąc u stóp Zamku Królewskiego, od którego jest oddzielony nasypem prowadzącym na most Śląsko-Dąbrowski.

Czytaj więcej: Mariensztat 

Marywil

Marywil - nieistniejący obecnie XVII wieczny kompleks handlowo-usługowo-hotelowy w Warszawie w rejonie ulic Senatorskiej i Wierzbowej.

Czytaj więcej: Marywil

MDM

Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa - MDM. Zespół mieszkaniowy w Warszawie wzniesiony w latach 1950-1952 według projektu zespołu architektów pod kierunkiem Józefa Sigalina i Stanisława Jankowskiego.

Czytaj więcej: MDM

Merlini

Dominik Merlini (ur. 22 lutego 1730 w Castello, zm. 20 lutego 1797 w Warszawie) - włoski architekt działający w Polsce.

Czytaj więcej: Merlini

Muzea

Wybrane muzea warszawskie wraz z adresami stron www zawierającymi pełną informacją o rezerwacjach 
i warunkach zwiedzania.

Czytaj więcej: Muzea

Or-Ot

Artur Franciszek Michał Oppman (ur. 14 sierpnia 1867 w Warszawie, zm. 4 listopada 1931 w Warszawie) - poeta polski okresu Młodej Polski pisujący pod pseudonimem Or-Ot.

Czytaj więcej: Or-Ot

Oś Saska

Oś Saska - barokowe założenie urbanistyczne Warszawy związane z budową Pałacu Saskiego, rezydencji królewskiej Augusta II Sasa.

Czytaj więcej: Oś Saska

Oś Stanisławowska

Oś Stanisławowska - założenie urbanistyczne w Warszawie zainicjowane przez Stanisława Augusta Poniatowskiego w oparciu o Zamek Ujazdowski i Drogę Królewską.

Czytaj więcej: Oś Stanisławowska

Palmiry

Palmiry - wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim, w gminie Czosnów w Kotlinie Warszawskiej.

Czytaj więcej: Palmiry

Park Fontann

Multimedialny Park Fontann - kompleks czterech fontann znajdujący się na skwerze I Dywizji Pancernej pomiędzy ulicami Boleść, Wybrzeże Gdańskie, Sanguszki i Rybaki na Nowym Mieście w Warszawie.

Czytaj więcej: Park Fontann

Plac Grzybowski

Plac Grzybowski w Warszawie - trójkątny plac położony w Warszawie w dzielnicy Śródmieście, pomiędzy ulicami Twardą i Bagno a Grzybowską i Królewską.

Czytaj więcej: Plac Grzybowski

Plac Zbawiciela

Plac Zbawiciela w Warszawie - plac w Warszawie, w Śródmieściu Południowym, klasycystyczny, w ciągu ulicy Marszałkowskiej, jeden z placów Osi Stanisławowskiej.

Czytaj więcej: Plac Zbawiciela

Pole Elekcyjne

Dawne pole elekcyjne we wsi Wola Wielka, obecnie warszawska dzielnica Wola, rozciągało się pomiędzy ulicami: Obozową - Ostroroga - Płocką.

Czytaj więcej: Pole Elekcyjne

Pole Mokotowskie

Pole Mokotowskie - duży, 68,54 ha kompleks parkowy niedaleko centrum Warszawy, znajdujący się na terenie trzech dzielnic: Mokotowa, Ochoty i Śródmieścia.

Czytaj więcej: Pole Mokotowskie

Port Praski

Port Praski - port znajdujący się nad Wisłą w Warszawie na terenie Pragi Północ pomiędzy kolejową linią średnicową a Wisłą.

Czytaj więcej: Port Praski

Reduta 56

Reduta nr 56 zwana Redutą Wolską, Redutą Sowińskiego lub Fortem Sowińskiego znajduje się w Warszawie w dzielnicy Wola przy skrzyżowaniu ulic Wolskiej i Redutowej.

Czytaj więcej: Reduta 56

Saska Kępa

Saska Kępa - część Warszawy położona na prawym brzegu Wisły. Posiada status osiedla z własnym samorządem i stanowi część dzielnicy Praga-Południe.

Czytaj więcej: Saska Kępa

Sejm

www.sejm.gov.pl

Kompleks budynków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie przy ulicy Wiejskiej 4/6/8, użytkowany przez Sejm i Senat Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaj więcej: Sejm

Stary Żoliborz

Stary Żoliborz Obejmuje swoim zasięgiem warszawskie osiedla: Żoliborz Oficerski, Żoliborz Urzędniczy, Żoliborz Dziennikarski.

Czytaj więcej: Stary Żoliborz

Starynkiewicz

Sokrates Starynkiewicz (ur. 18 grudnia 1820 w Taganrogu, zm. 23 sierpnia 1902 w Warszawie) - generał rosyjski, pełniący obowiązki prezydenta Warszawy w latach 1875-1892.

Czytaj więcej: Starynkiewicz

Szlaki Rowerowe

Drogi i szlaki rowerowe w Warszawie - sieć infrastruktury rowerowej składająca się z 5 głównych szlaków oraz dróg rowerowych i szlaków prowadzonych przeważnie wzdłuż głównych traktów komunikacyjnych.

Czytaj więcej: Szlaki Rowerowe

Teatry

W Warszawie znajduje się wiele teatrów o zróżnicowanym repertuarze. Warto urozmaicić wycieczkę do Warszawy spektaklem teatralnym. Poniżej znajdują się adresy stron internetowych wybranych teatrów warszawskich.

Czytaj więcej: Teatry

Tor Stegny

Stegny - sztucznie mrożony tor łyżwiarski służący do uprawiania sportu łyżwiarstwa szybkiego położony w Warszawie w dzielnicy Mokotów.

Czytaj więcej: Tor Stegny

Twierdza Warszawa

Twierdza Warszawa - zespół fortów i innych budowli fortyfikacyjnych wzniesionych przez władze Imperium Rosyjskiego wokół Warszawy w XIX wieku.

Czytaj więcej: Twierdza Warszawa

Tylman z Gameren

Tylman z Gameren, inaczej Tylman Gamerski, Tylman van Gameren (ur. 3 lipca1632 w Utrechcie, zm. 1706 w Warszawie) - architekt pochodzenia niderlandzkiego.

Czytaj więcej: Tylman z Gameren

Warszawa

www.um.warszawa.pl

Warszawa to stolica i największe miasto Polski, położone nad Wisłą, w środkowo-wschodniej części kraju, na Mazowszu. Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

Czytaj więcej: Warszawa

Warszawska Jesień

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień to największy w Polsce i jeden z ważniejszych na świecie festiwal o randze międzynarodowej poświęcony muzyce współczesnej.

Czytaj więcej: Warszawska Jesień

Wiadukt Karowa

Wiadukt im. dr. Stanisława Markiewicza w stylu neorenesansowym, znajduje się na Powiślu i przechodzi nad ul. Karową w Warszawie.

Czytaj więcej: Wiadukt Karowa

Wisła

Wisła - przepływająca przez Warszawę największa i najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 kilometrów. Jej dorzecze pokrywa poważną część terytorium Polski.

Czytaj więcej: Wisła

Włochy

Włochy - dzielnica Warszawy położona w południowo-zachodniej, lewobrzeżnej części miasta.

Czytaj więcej: Włochy