BUW

Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego mieści się w gmachu na rogu ulic Dobrej i Lipowej powstałym wg projektu Marka Budzyńskiego i Zbigniewa Badowskiego.

Budynek o kubaturze 260 tys. m2 zajmuje powierzchnię 64 tys. m2. Na dachu znajduje się ogólnodostępny ogród barwny. W pobliżu znajduje się Centrum Nauki Kopernik i planowane są inne budynki Uniwersytetu Warszawskiego.

Przed budynkiem, od strony ulicy Dobrej, znajduje się tzw. fasada kulturalna. Sześć wejść z tej strony rozdziela osiem tablic. Znajdują się na nich kolejno od lewej: fragment Etiudy b-moll op. 4 nr 3 Karola Szymanowskiego, tablica z notacją matematyczną zawierająca wzór i wykres funkcji jednej zmiennej, równania Maxwella, tekst sanskrycki, tekst hebrajski, tekst arabski, tekst grecki, tekst staroruski, tekst staropolski.

Wewnątrz biblioteki, przy głównym wejściu znajduje się tzw. kolumnada filozofów. Są to umieszczone na czterech kolumnach pomniki wybitnych filozofów polskich XX wieku: Kazimierza Twardowskiego, Jana Łukasiewicza, Alfreda Tarskiego i Stanisława Leśniewskiego.

Ogród na dachu Biblioteki, zaprojektowany przez architekt krajobrazu Irenę Bajerską jest jednym z największych ogrodów dachowych w Europie. Rozciąga się na powierzchni ponad 1 ha, roślinność zajmuje w nim 5111 m2. Ogród składa się z dwóch części: górnej o powierzchni 2000 m2 i dolnej o powierzchni 15 000 m2 połączonych strumieniem z kaskadowo spływającą wodą. W dolnym ogrodzie znajduje się sztuczny kamień z kaskadą i zarybiony staw, nad którym mieszkają kaczki. Posadzono tu drzewa, krzewy i byliny utrzymane w tonacji niebiesko-białoróżowej. Ogród zdobią granitowe rzeźby Ryszarda Stryjeckiego. Uzupełnieniem jest ogród wejściowy, pochylnia prowadząca na dach Biblioteki. Kończy go wznosząca się nad "świetlikiem" altana. Wszystkie ogrody połączone są kładkami, ścieżkami, mostkami i pergolami. Z mostków i tarasu widokowego można podziwiać panoramę Warszawy, Most Świętokrzyski i Wisłę. Odwiedzający ogrody mogą też przez specjalne okna lub szklany dach zajrzeć z góry do wnętrza Biblioteki.

AVERBIS - Przewodnik po Warszawie