Muranów
Muranów znajduje się w centralnej części Warszawy.
Administracyjnie leży w zasięgu dwóch dzielnic: Woli oraz Śródmieścia. W oficjalnym Miejskim Systemie Informacji Muranów podzielony został na dwa obszary: Nowolipki oraz Muranów.
Utworzone w 2011 r. Osiedle Muranów jest jednostką pomocniczą dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy.
Pierwsze osiedle mieszkalne powstało na tym terenie w XVII wieku. Sam Muranów wziął nazwę od Pałacu Murano który został wybudowany przez Włocha Józef Szymona Bellottiego.
Do 1916 roku dzielnica byłą już bardzo gęsto zabudowana obiektami przemysłowymi na przemian z zabudową mieszkaniową. W okresie międzywojennym było zamieszkane w 90 proc. przez Żydów. Ogólna liczba ludności osiągnęła 300 tys. Momentami zabudowa była tak gęsta, że przypadało 1000 osób na kilometr kwadratowy.
Dominacja ludności żydowskiej wpłynęła na decyzję o włączeniu przez Niemców Muranowa do getta podczas okupacji Warszawy. Po upadku powstania w Getcie zrównano z ziemią cały Muranów zostawiając jedynie kościół św. Augustyna, kilka budynków przy ul. Stawki, Dzikiej, Żelaznej, Wroniej oraz wypalone ściany więzienia śledczego Gęsiówka.
Kolejnych zniszczeń dokonano w trakcie działań powstania warszawskiego i po jego upadku.
Po zakończeniu wojny Muranów został odbudowany bezpośrednio na gruzach getta, co jest przyczyną jego charakterystycznej pagórkowatości.
AVERBIS - Przewodnik po Warszawie