Trasa Łazienkowska
Trasa Łazienkowska - trasa szybkiego ruchu łącząca centrum Warszawy z prawobrzeżną częścią miasta.
Zbudowano ją w latach 1971?1974.
W 1971 ekipa Edwarda Gierka zdecydowała o budowie trasy. Po trzech latach budowy, 22 lipca 1974 oddano do użytku most. Autorami projektu trasy byli: Józef Lemański, Krzysztof Łubieński i Wiesław Rososiński.
W latach 90 XX wieku poszerzono ulicę Wawelską na Zachód od ul. Żwirki i Wigury, przedłużając w ten sposób trasę do Alei Jerozolimskich w okolicach Dworca Zachodniego. Na tym fragmencie trasy wszystkie skrzyżowania pozostały jednopoziomowe.
Trasa Łazienkowska powstała jako nowoczesna droga szybkiego ruchu. Każda z jej dwóch jezdni posiada trzy pasy ruchu. Obliczona została w latach siedemdziesiątych na ruch 5 tysięcy pojazdów w ciągu godziny, co jest przepustowością obecnie niewystarczającą. Trasa jest częściowo poprowadzona w wykopie, a częściowo po estakadzie o łącznej długości 840 metrów. Podczas budowy wzniesiono podziemne przejścia dla pieszych o łącznej długości 500 metrów i kładki o długości 200 metrów.
Motyw Trasy Łazienkowskiej wielokrotnie pojawiał się w serialu Czterdziestolatek a jego główny bohater inż. Stefan Karwowski pracował na jednym z odcinków budowy trasy.
W filmie Stanisława Barei pt. Miś pojawia się Trasa, w tekście piosenki układanej przez Komisarza i Włodarczyka: Hej młody Junaku, smutek zwalcz i strach. Przecież na tym piachu za trzydzieści lat przebiegnie z pewnością jasna, długa, prosta, szeroka jak morze Trasa Łazienkowska.
AVERBIS - Przewodnik po Warszawie