Park Skaryszewski
Park Skaryszewski im. Ignacego Jana Paderewskiego to zabytkowy park krajobrazowy w Warszawie.
Został wpisany do rejestru zabytków 13 grudnia 1973. Park ma powierzchnię 58 ha i założony został na terenach skaryszewskiego pastwiska miejskiego określanego wcześniej jako Saska Kępa, w latach 1905?1922 przez Franciszka Szaniora.
Park znajduje się na Pradze Południe i tworzy jedną z największych w Warszawie enklaw zieleni. Jego granice wyznaczają al. Zieleniecka, al. Waszyngtona i ul. Międzynarodowa oraz południowa linia brzegowa Jeziorka Kamionkowskiego.
Zaprojektowano go jako wielkomiejski ośrodek parkowy dla rekreacji i wypoczynku, z rozwiniętą siecią komunikacyjną, przystosowaną do ówczesnego ruchu pojazdów konnych. Zaprojektowane przez Szaniora sztuczne jeziorka w sposób niezwykły współgrają z bogatą szatą roślinną. Całości dopełniają nasypane wzgórza, sztuczny wodospad i rozarium. W parku można podziwiać 280 gatunków drzew i krzewów.
W okresie międzywojennym nadano mu imię Ignacego Jana Paderewskiego, polskiego pianisty, kompozytora, polityka, jednego z twórców niepodległego państwa polskiego. Po wojnie z powodów politycznych usunięto imię Paderewskiego z nazwy. Przywrócono je w 1980 roku. Potocznie nazywany jest określeniem z gwary warszawskiej ? Skaryszakiem. Biała kapliczka stojąca w jednej z alejek parku podczas okupacji niemieckiej służyła jako skrzynka kontaktowa dla łączniczek podziemia. Park w 2009 r. uzyskał tytuł Najpiękniejszego Parku w Polsce oraz trzecią lokatę w konkursie Najpiękniejszego Parku w Europie.
AVERBIS - Przewodnik po Warszawie