Tylman z Gameren

Tylman z Gameren, inaczej Tylman Gamerski, Tylman van Gameren (ur. 3 lipca1632 w Utrechcie, zm. 1706 w Warszawie) - architekt pochodzenia niderlandzkiego.

Był przedstawicielem nurtu klasycyzującego w architekturze dojrzałego baroku. Ucieleśniał wprowadzony przez literaturę drugiej połowy XVI w. typ artysty-uczonego, filozofa, żyjącego na dworze w służbie monarchy czy księcia.

Styl Tylmana pozbawiony był patosu i dynamiki pełnego baroku rzymskiego, nawiązywał głównie do wcześniejszego północnowłoskiego klasycyzmu. Typowe dla jego twórczości i popularne w Polsce jeszcze przed jego przybyciem były: alkierzowy plan pałacu, wielkie narożne pawilony nawiązujące do Pałacu Luksemburskiego w Paryżu, wywodzące się z Rzymu odmiany kościelnych fasad, układów wnętrza i systemów jego artykulacji. Jego pałace i dwory składały się zazwyczaj ze zwartego korpusu i harmonijnie wyważonych wież narożnych, alkierzy czy pawilonów, niekiedy rozbudowanych dla pomieszczenia apartamentów. Środek korpusu akcentowały ryzality kształtowane jako pseudoportyki.

Najważniejsze obiekty w Warszawie:
Pałac Krasińskich w Warszawie fundacji Jana Dobrogosta Krasińskiego
Pałac Czapskich w Warszawie
Pałac Paca w w Warszawie
Pałac Gnińskich w Warszawie
Pałac Teppera-Dückerta w Warszawie - obecnie nieistniejący
Pałac Brühla w Warszawie - obecnie nieistniejący
Łazienka k. Ujazdowa dla Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, przebudowana w klasycyzmie, obecnie część budynku Pałacu Na Wodzie w Łazienkach w Warszawie
Ermitaż w Łazienkach w Warszawie
Marywil w Warszawie - obecnie nieistniejący

AVERBIS - Przewodnik po Warszawie