Elektrownia Powiśle

Elektrownia Powiśle - elektrownia uruchomiona w 1904 w Warszawie na Powiślu, znana też pod nazwą Elektrownia Warszawska i Elektrownia Miejska.

Zbudowana jako prywatna w 1933 dostała się pod nadzór państwowy a w 1937 została przejęta przez Zarząd Miasta Warszawy. Elektrownia działała w okresie obrony Warszawy w 1939 i w okresie powstania warszawskiego w 1944. Uruchomiona już w 1945 została zamknięta na początku lat 90 XX wieku.

Elektrownia działała w okresie II wojny światowej. W 1939 w okresie obrony Warszawy elektrownia została uszkodzona i jej prace w końcowym stadium obrony podtrzymywała Stacja Pomp Kanałowych na Powiślu. W okresie powstania warszawskiego dostarczała energii elektrycznej powstańczym szpitalom, drukarniom i warsztatom.

Elektrownia uruchomiona ponownie już w 1945, została zamknięta w latach 90. XX wieku.

Obecnie trwa adaptacja budynków elektrowni i budowa budynków mieszkalnych na jej terenie. W odnowionym budynku po dawnej rozdzielni 30 kV wybudowanym w połowie lat 30. uruchomiona została nowa stacja transformatorowa. Przejęła ona zasilanie sieci 15 kV Śródmieścia. Pierwsze załączenie pod napięcie nowej stacji nastąpiło w październiku 2007 roku, oficjalne otwarcie 18 marca 2008 roku.

Elektrownia wpisana jest do rejestru zabytków jako zespół Elektrowni Warszawskiej, ul. Elektryczna 2 a.

AVERBIS - Przewodnik po Warszawie