Warszawski Festiwal Filmowy

Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy, dawniej Warszawski Tydzień Filmowy, Warszawski Festiwal Filmowy

- doroczny festiwal filmowy odbywający się na początku października w Warszawie. Prezentuje nowe filmy kina światowego, europejskiego i polskiego.

W trakcie festiwalu odbywa się plebiscyt publiczności. Tradycją WMFF jest to, że zwycięskie filmy które przed festiwalem nie miały polskiego dystrybutora, znajdują go i są potem wyświetlane w polskich kinach.

Zalążkiem festiwalu stał się I Warszawski Tydzień Filmowy zorganizowany w 1985 r. przez Dyskusyjny klub filmowy "Hybrydy". Jego twórcą i dyrektorem do 1990 był Roman Gutek, a od następnego roku dyrektorem festiwalu został Stefan Laudyn. Od 1995 festiwal organizuje Warszawska Fundacja Filmowa. WMFF należy do CentEast - Stowarzyszenie Festiwali Filmowych Europy Środkowej i Wschodniej, którego istnienie zapoczątkował w 2001. W tym samym roku uzyskał też akredytację FIAPF - Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Producentów Filmowych.

W 2005 przedstawiciele FIPRESCI - Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych po raz pierwszy wybierali na WMFF najlepszy film z regionu Europy Centralnej i Wschodniej.

AVERBIS - Przewodnik po Warszawie