Zamek Ujazdowski

Zamek Ujazdowski w Warszawie znajduje się w Śródmieściu, na Ujazdowie, przy Trakcie Królewskim.

W 1516 r. w Jazdowie zamieszkała księżna mazowiecka Anna Radziwiłłówna z synami Stanisławem i Januszem. W 1548 r. do zamku wprowadziła się królowa Bona Sforza, która wzniosła tu obszerny, drewniany dwór i zabudowania gospodarskie. W 1624 r. Zygmunt III Waza zbudował wczesnobarokowy pałac. W drugiej połowie XVII wieku właścicielem pałacu stał się Stanisław Herakliusz Lubomirski, który kazał przebudować wnętrza. W 1766 r. pałac kupił król Stanisław August Poniatowski, który go znacznie przebudował. W 1784 r. przekazał pałac na koszary Gwardii Pieszej Litewskiej, dlatego pałac znowu przebudowano, tym razem w stylu klasycystycznym.

21 maja 1784 r. król Stanisław August odstąpił Zamek Ujazdowski na cele wojskowe miastu Starej Warszawy. Od 1809 r. znajdował się w nim szpital wojskowy.

W czasie II wojny światowej, a szczególnie podczas powstania warszawskiego, do szpitala napływało tylu rannych żołnierzy, że brakowało lekarzy i łóżek. Wielu z nich umierało z tego powodu. Ciała powstańców chowano na cmentarzu Obrońców Warszawy nieopodal Szpitala.

W 1954 r. marszałek Rokossowski zadecydował o rozebraniu murów zamku. Po niedługim czasie z budowli zostały tylko piwnice. W latach 60. część pozostałych po zamku pawilonów przeznaczono na magazyny.

W 1974 r. zadecydowano o odbudowie pałacu i zaczęto prace budowlane. Od 1985 r. w zamku znajduje się Centrum Sztuki Współczesnej.

AVERBIS - Przewodnik po Warszawie