Trasa Siekierkowska

Trasa Siekierkowska - droga mająca na celu odciążenie centrum Warszawy.

Jest elementem Obwodnicy Warszawy.

Po zbudowaniu tak wielkiej dzielnicy jak Ursynów okazało się, że lepsza komunikacja w tym rejonie miasta jest koniecznością. W 1982 roku projekt trasy przebiegającej przez środek Siekierek został wpisany do planu zagospodarowania przestrzennego tego obszaru. 1 marca 2000 roku został wmurowany kamień węgielny i rozpoczęto budowę.

Most i Trasa Siekierkowska jest arterią łączącą węzeł komunikacyjny u zbiegu ulic: Czerniakowskiej i Witosa na Mokotowie ze skrzyżowaniem ulic: Ostrobramskiej, Marsa i Płowieckiej w dzielnicy Wawer. Celem Trasy jest odciążenie centrum Warszawy od ruchu kołowego, zwłaszcza dla komunikacji między Pragą Południe a Mokotowem i Ursynowem a także odciążenie mostów w Warszawie, w szczególności Mostu Łazienkowskiego.

Po lewej stronie Wisły Trasa Siekierkowska przebiega na estakadach, miejscami tylko opiera się na ziemnych nasypach. Trasa ma po 3 pasy ruchu w każdym kierunku oraz kilka zatoczek i bezkolizyjnych zjazdów. Dołem przebiegają chodniki dla pieszych oraz drogi rowerowe. Trasa na dużym dystansie zabezpieczona jest ekranami dźwiękochłonnymi.

Po prawej stronie rzeki Trasa Siekierkowska jest położona na ziemnym nasypie.

Pierwszy fragment trasy, Most Siekierkowski oraz połączenie mostu z ul. Czerniakowską został oddany do użytku 21 września 2002 roku.

Budowa trasy została zakończona w czerwcu 2007, zaś ukończenie węzła Marsa nastąpiło w 2010.

AVERBIS - Przewodnik po Warszawie