Kępa Potocka

Kępa Potocka - 18 hektarowy obszar zieleni i teren rekreacyjno-wypoczynkowy położony w warszawskiej dzielnicy Żoliborz.

Ograniczają go ulice Wybrzeże Gdyńskie, aleja Armii Krajowej i ulica Gwiaździsta. Został założony w latach 60 XX wieku na terenach między Wisłą a jej starorzeczem które jeszcze przed wojną oddzielało od Marymontu wyspę Kępa Potocka. Projektantami założenia byli Karol Kozłowski i Elżbieta Jankowska.

Centralnym elementem parku jest starorzecze Wisły nazywane przez okolicznych mieszkańców kanałkiem. Dookoła niego wytyczono alejki dla pieszych, ustawiono ławki i utworzono ścieżki rowerowe. W pobliżu znajduje się też niewielki pawilon z punktem gastronomicznym a także plac zabaw dla dzieci. Północną część parku zajmują ogródki działkowe.

Nazwa parku wzięła się od Kępy Potockiej, wyspy - łachy która niegdyś istniała na Wiśle w miejscu parku. Połączenie ze stałym lądem Kępa otrzymała po 1931 r. Wtedy w naturalny sposób dzisiejszy kanałek stał się starorzeczem.

Dojazd do parku zapewnia położona w niewielkiej odległości od niego stacja metra Plac Wilsona a także linie autobusowe zatrzymujące się na przystankach: Barszczewska, Centrum Olimpijskie, Most Grota-Roweckiego i Park Kępa Potocka.

AVERBIS - Przewodnik po Warszawie