Dworzec Zachodni

Dworzec Warszawa Zachodnia znajduje się na warszawskiej linii średnicowej, na zachód od stacji Warszawa Centralna.

Na stacji funkcjonuje także przystanek WKD Warszawa Zachodnia a w jej bezpośrednim sąsiedztwie Centralny Dworzec Autobusowy PKS Warszawa.

Stacja Warszawa Zachodnia powstała w ramach przebudowy Warszawskiego Węzła Kolejowego prowadzonej od 1919.

W czasie II wojny światowej, podczas powstania warszawskiego i po jego zakończeniu z Dworca Zachodniego odchodziła większość transportów którymi Niemcy przewozili warszawiaków do obozów przejściowych w Pruszkowie i Ursusie.

W latach 70. XX w. wybudowano tymczasowy budynek dworcowy po północnej stronie torów. W 1975 uruchomiono przystanek Warszawskiej Kolei Dojazdowej Warszawa Zachodnia WKD połączony z dworcem przejściem podziemnym.

W 1980 po stronie południowej oddano do użytku Centralny Dworzec Autobusowy który zintegrowano z Warszawą Zachodnią systemem przejść podziemnych łączących przy okazji Wolę z Ochotą.

Najnowsze projekty przewidują wybudowanie w tym miejscu kompleksu biurowców. Część dworcową stanowiłby mały budynek z niewielkim holem i pięcioma kasami. Zrezygnowano z budowy części dworca nad peronami. Nie uwzględniono powiązania z planowaną trasą tramwajową pod peronami, nie przewidziano parkingu dla pasażerów a jedynie dla użytkowników biur. Projekt jest krytykowany jako niefunkcjonalny, sankcjonujący marginalną rolę Dworca Zachodniego i nastawiony na zysk a nie obsługę ruchu pasażerskiego.

AVERBIS - Przewodnik po Warszawie