WKD

www.wkd.com.pl

Warszawska Kolej Dojazdowa - WKD (wcześniej Elektryczna Kolej Dojazdowa - EKD).

Kolej miejska wykonująca przewozy pasażerskie na odcinku Warszawa Śródmieście WKD - Podkowa Leśna Główna - Grodzisk Mazowiecki Radońska z odgałęzieniem Podkowa Leśna Główna - Milanówek Grudów. Jest to najstarszy działający obecnie w Polsce tego typu system transportu publicznego.

W 1918 powstała spółka Siła i Światło z kapitałem angielskim. Spółka ta była inicjatorem, inwestorem i właścicielem EKD. Pierwszy pociąg wyjechał na trasę 11 grudnia 1927. Była to pierwsza normalnotorowa i zelektryfikowana linia kolejowa w Polsce.

Pierwotny przebieg linii na terenie Warszawy różnił się od obecnego. Linia biegła bardziej oddalona od torów PKP i docierała aż do ul. Marszałkowskiej

Istniał też odcinek pomiędzy stacją Warszawa Szczęśliwice a stacją Włochy EKD, znajdującą się przy przystanku PKP Warszawa Włochy.

Po II wojnie światowej spółka Elektryczna Kolej Dojazdowa została upaństwowiona a w 1951 jej nazwę zmieniono na Warszawską Kolej Dojazdową. W roku 2000 w wyniku restrukturyzacji WKD stała się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Dnia 29 grudnia spółka została wpisana do rejestru handlowego przez Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy. Swoją działalność rozpoczęła 1 lipca 2001.

Z usług WKD korzysta codziennie średnio 25 tys. mieszkańców Warszawy i mazowieckich gmin, co daje łącznie ok. 9 mln przejazdów pasażerskich rocznie. Szacuje się, że liczba pasażerów WKD z roku na rok wzrasta.

AVERBIS - Przewodnik po Warszawie