Ursynów

Ursynów - wysunięta najdalej na południe dzielnica Warszawy.

Zajmuje 8,6% powierzchni miasta a zamieszkuje ją prawie 150 tys. mieszkańców. Od północy graniczy z Mokotowem, od zachodu z Włochami, od wschodu z Wilanowem. Od południa graniczy z gminami Piaseczno, Konstancin - Jeziorna i Lesznowola.

Nazwa dzielnicy pochodzi od drugiego imienia Juliana Ursyna Niemcewicza, który w tych okolicach posiadał swoje dobra.

Ursynów jest największym zespołem osiedlowym stolicy. Do niedawna dzielnica - sypialnia, zmienia swój charakter, głównie dzięki centrom handlowym, rozrywkowym oraz instytucjom publicznym, takim jak Centrum Onkologii czy Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Na Ursynowie ma także swoją siedzibę rozgłośnia Antyradia.

Z policyjnych statystyk wynika, że Ursynów należy do bardziej bezpiecznych rejonów Warszawy.

Na Ursynowie, przy ulicy Grzegorzewskiej 3 znajduje się blok, w którym kręcono część zdjęć do kultowego serialu Alternatywy 4.

Tutaj też dzieje się większa część filmu Marka Koterskiego pt. Dzień świra. Główny bohater, Adaś Miauczyński, mieszka w bloku przy ul. Kulczyńskiego 7 w pobliżu stacji metra Imielin,

Ursynowskie wzniesienie Kopa Cwila wzięło swą nazwę od inspektora budowlanego Cwila, który wpadł na pomysł zwożenia ziemi z pobliskich budów i gromadzenia ich w jednym miejscu.

AVERBIS - Przewodnik po Warszawie