Bielany

Warszawskie Bielany wchodziły w skład dzielnicy Żoliborz. Obecnie są samodzielną dzielnicą.

Na obszar dzisiejszych Bielan składały się dawniej wsie znajdujące się daleko poza granicami miasta Warszawy. Do gęściej zaludnionych należały: Pólków, Buraków, Słodowiec i Wawrzyszew.

W drugiej połowie XVII wieku na Bielany sprowadzono spod Krakowa zakon kamedułów, który otrzymał tu liczne nadania ziemi i wzniósł zespół budynków klasztornych. Oddzielnie rozwijały się Młociny jako fragment dóbr królewskich.

Wiek XIX związany jest z rozbudową Twierdzy Warszawa, szczególnie w latach 80. XIX wieku, kiedy powstał tu szereg obiektów wewnętrznego i zewnętrznego pasa umocnień. W tym okresie powstały: Fort I "Bielany" i Fort II "Wawrzyszew".

W okresie międzywojennym powstało tu lotnisko Młociny, Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego a dzielnica uzyskała połączenie linią tramwajową z centrum miasta.

Nazwa "Bielany" może pochodzić od: białych habitów kamedułów, białego koloru klasztoru oo. kamedułów - najstarszego zabytku na Bielanach, białych piasków.

Atrakcje turystyczne: Rezerwat przyrody Las Bielański - kompleks leśny o statusie rezerwatu, Zespół klasztorny kamedułów na Bielanach położony w Lesie Bielańskim na Górze Polkowej - obok znajduje się punkt widokowy z piękną panoramą na Wisłę oraz grób Stanisława Staszica, Cmentarz Żołnierzy Włoskich, Las Młociński - kompleks leśny zlokalizowany na północy Bielan.

AVERBIS - Przewodnik po Warszawie