Wisła

Wisła - przepływająca przez Warszawę największa i najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 kilometrów. Jej dorzecze pokrywa poważną część terytorium Polski.

Największym dopływem Wisły jest Bug z Narwią, który wpada do Wisły poniżej Warszawy jako Bugonarew.

Wisła przepływa przez Warszawę mniej więcej od 500 do 530 kilometra swojego biegu.

W Warszawie do Wisły dopływa rzeka Wilanówka oraz wiele kanałów. W tym: Żerański i Nowa Ulga. Na Wiśle umiejscowione są rezerwaty: Wyspy Zawadowskie w Wilanowie i Ławice Kiełpińskie w Białołęce. Wzdłuż brzegów znajduje się wiele cennych przyrodniczo obszarów leśnych. Między innymi Las Bielański i Park Młociński. Na wysokości Starej Pragi znajduje się Port Praski i Komisariat rzeczny Policji. Wisłą kursuje Warszawski Tramwaj Wodny.

Najwyższy poziom Wisły w Warszawie zanotowano 31 lipca 1960 roku, kiedy to poziom wody osiągnął 778 centymetrów. Stan alarmowy dla Warszawy jest oznaczony na Moście Śląsko-Dąbrowskim i wynosi 650 centymetrów. Najniższy stan wody Wisła osiągnęła zaś w dniach 17-19 września 2012 roku - 56 centymetrów (w Porcie Praskim). Wzdłuż lewego brzegu rzeki znajdują się bulwary wiślane a wzdłuż prawego brzegu plaże oraz ścieżka rekreacyjna.

AVERBIS - Przewodnik po Warszawie