Kopiec Powstania Warszawskiego

Dawniej na mapach Warszawy opisany jako Kopiec Czerniakowski.

Uchwałą Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 24 marca 2004 r. nazwany Kopcem Powstania Warszawskiego. Obiekt ten znajduje się na Czerniakowie w warszawskiej dzielnicy Mokotów, po południowej stronie ulicy Bartyckiej. Usypany z gruzów zniszczonych w 1944 r. dzielnic Warszawy. Przez wiele lat był zapomniany i zaniedbany. W roku 2004 z okazji 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego kopiec uporządkowano oraz zbudowano schody umożliwiające wygodne wejście na szczyt. Ze szczytu można podziwiać panoramę Warszawy. Prowadzące na Kopiec schody są najdłuższymi w Warszawie - mają 350 stopni i 35 spoczników.

Na płaszczyźnie szczytu zainstalowany jest kilkumetrowej wysokości symbol Polski Podziemnej. Monument został zaprojektowany przez żołnierza Armii Krajowej, płk inż. architekta Eugeniusza Ajewskiego ps. "Kotwa". Po dwóch stronach monumentu umieszczono tablice pamiątkowe. Pierwsza poświęcona jest pamięci żołnierzy AK, powstańców warszawskich i mieszkańców Warszawy pomordowanych i poległych w latach 1939-1944, druga twórcy monumentu.

Tradycyjnie w dniu 1 sierpnia, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, na kopcu odbywają się uroczystości, w trakcie których następuje rozpalenie ogniska, ogniem przyniesionym przez "sztafetę pokoleń" z Grobu Nieznanego Żołnierza. Ognisko płonie przez 63 dni, do 3 października.

AVERBIS - Przewodnik po Warszawie