Królikarnia

Królikarnia - klasycystyczny pałac w Warszawie, wzniesiony w latach 1782-1786, położony przy ul. Puławskiej 113a na Mokotowie u szczytu skarpy wiślanej.

Jego nazwa pochodzi z czasów saskich, kiedy znajdował się tu zwierzyniec w którym polowano na króliki.

Obiekt zaprojektowany został przez Dominika Merliniego, który wzorował się na renesansowej rezydencji Villa Rotonda koło Vicenzy. Pierwotnie na terenie Królikarni znajdowały się browar, cegielnia, karczma, młyn i stodoła, a także położony na zboczu wąwozu budynek kuchni dla którego architektury insparacją był rzymski grobowiec Cecylii Metelli. W 1794 roku, podczas insurekcji kościuszkowskiej, w pałacu rezydował Tadeusz Kościuszko. Z rąk pierwotnego właściciela, szambelana królewskiego Karola de Thomatis pałac przeszedł w 1816 roku w ręce Radziwiłłów. W 1849 roku zakupiła go rodzina Pusłowskich. W 1879 roku częściowo spalony w wyniku pożaru. Jego rekonstrukcję wykonał Józef Huss. Zniszczony we wrześniu 1939 roku.

W 1944 roku na terenie ogrodu powstańcy warszawscy prowadzili walki z Niemcami w trakcie których spłonęła kuchnia, zniszczony został taras z grotą i drzewostan. Pałac odbudowano w 1964 roku z funduszów SFOS i Wojska Polskiego.

Po zakończeniu odbudowy w pałacu zlokalizowano Muzeum Xawerego Dunikowskiego, które zostało otwarte 26 stycznia 1965 roku. W otoczeniu drzew i krzewów znajduje się Park Rzeźby w którym prezentowane są prace z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.

AVERBIS - Przewodnik po Warszawie