Palmiry

Palmiry - wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim, w gminie Czosnów w Kotlinie Warszawskiej.

Miejscowość położona w północno - wschodniej części Puszczy Kampinoskiej, założona w XIX wieku pod nazwą Palmira, od 1929 Palmiry. Przed II wojną światową w pobliżu znajdowały się magazyny amunicji. We wrześniu 1939 zaopatrywano z nich wojska polskie w czasie niemieckiego oblężenia Warszawy. W czasie wojny w okresie od grudnia 1939 do lipca 1941 miejsce masowych mordów dokonywanych przez Niemców na ludności cywilnej. 

Cmentarz - mauzoleum Palmiry - miejsce pamięci narodowej z grobami przeszło 2 tysięcy Polaków, zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, w okresie od 1939-1943. Zlokalizowany na południe od wsi Palmiry w Kampinoskim Parku Narodowym. W zależności od źródeł podawana jest różna liczba pochowanych. Tablica informacyjna na cmentarzu podaje 2115 ofiar.

Muzeum - Miejsce Pamięci. Od 5 kwietnia 2011 r. czynna jest nowa siedziba muzeum wg projektu arch. Szczepana Wrońskiego i Wojciecha Condera. Scenariusz multimedialnej ekspozycji opracował zespół historyków z Muzeum Historycznego m.st. Warszawy pod kierunkiem Joanny Maldis, aranżację plastyczną przygotowali architekci wnętrz: Marek i Maciej Mikulscy.

AVERBIS - Przewodnik po Warszawie