Agrykola

Ulica Agrykola w Warszawie - ulica warszawskiego Ujazdowa, biegnąca od ulicy Myśliwieckiej do Alej Ujazdowskich.

Ulica została wytyczona w latach 1778-1779 jako nowa droga dojazdowa do Łazienek Królewskich. Pierwotnie zaczynała swój bieg od ul. Czerniakowskiej, jednak w okresie powojennym ten odcinek ulicy przemianowano na ul. Szwoleżerów.

Nazwa ulicy pochodzi od nazwiska podpułkownika Karola Ludwika Agricoli, który kierował pracami przy jej budowie. Oficjalną nazwą ulicy jest Agrykola a nie jak widnieje na tablicach Miejskiego Systemu Informacji: Karola Ludwika Agricoli. W latach 1901-1916 ulica nosiła miano Ułańskiej.

W roku 1819 u zbiegu z Al. Ujazdowskimi powstał Ogród Botaniczny.

W latach 1779-1780 wzniesiono w ciągu ulicy kamienny most, przedłużony w roku 1788 o dwa przęsła. Tuż przy moście znajduje się pomnik Jana III Sobieskiego, ustawiony tu w roku 1788 z woli Stanisława Augusta. Autor pomnika, Franciszek Pinck, ukazał władcę siedzącego na koniu tratującym leżącego Turka. Jest to nawiązanie do historycznej wyprawy Sobieskiego pod Wiedeń.

Ulica do dziś zachowała swój parkowo-krajobrazowy charakter; przebiega w sąsiedztwie zespołu Łazienek Królewskich. Po roku 1907 w górnym odcinku ulicy zainstalowano działające do dziś latarnie gazowe.

AVERBIS - Przewodnik po Warszawie